Vila s akváriom pri Brne HEADER
Späť na projekty
  • Domov na mieru

Vila s akváriom
pri Brne

Späť na projekty

O projekte

Návrh nadštandardného bývania na Južnej Morave. Zadaním od klienta bolo vytvoriť jednopodlažný bezbariérový rodinný dom s výnimočnou architektúrou. Zaujímavosťou je zakomponovanie veľkého slanovodného akvária a tomu prispôsobené technologické vybavenie domu. Pri navrhovaní sme sa snažili nájsť balans medzi racionalitou a umeleckým zámerom – všetky atypické prvky boli navrhované s čo najjednoduchším konštrukčným riešením a priebežne analyzované v softvéroch na energetickú optimalizáciu stavby.

Lokalita

Drásov, okres Brno-venkov

Vykurovaná plocha

176 m2

Celková úžitková plocha

240 m2

Počet izieb

5

Koncept návrhu

Pri veľkej zastavanej ploche domu je hlavnou úlohou zabrániť vzniku monotónnej jednopodlažnej hmoty. Tento problém rieši architektonické rozčlenenie na „dennú“ a „súkromnú“ zónu. Súkromná je tvorená nižšou hmotou s dreveným obkladom a tvorí podstavu pre výraznú „sochársku“ hmotu dennej zóny. Tá je akcentovaná bielou fasádou, väčšou konštrukčnou výškou a zošikmením do dynamického tvaru. Atypický sklon stien je tvorený premenlivou hrúbkou tepelnej izolácie na štandardne vymurovaných obvodových stenách, zatiaľ čo šikmina strechy je priznaná v interiéri kuchyňo-obývačky. Vďaka tomu bolo možné navrhnúť na západnej strane obytného priestoru pozdĺžny svetlík. Vznikol tak výnimočný prvok večerného presvetlenia interiéru zapadajúcim slnkom.

Návrh obsahuje zo 176 m2 podlahovej plochy iba 12 m2 chodieb. Použitý je centrálny dispozičný koncept, v ktorom je chodba súkromnej časti prístupná z hlavného obytného priestoru. Oddelená je iba obývačkovou stenou a posuvnými dverami. V ich otvorenej polohe väčšia časť chodby pocitovo zaniká. Kuchyňo-obývačka je prepojená so záhradou a južnou terasou širokým panoramatickým presklením. Vďaka ideálnej orientácii domu sú tieto okná tienené iba presahom vykonzolovanej oceľovej konštrukcie, ktorá nijako nezasahuje do výnimočného výhľadu na okolitú krajinu. Izby s oknami na západ sú pred prehrievaním chránené exteriérovými žalúziami.

Zo severnej strany na dom nadväzujú objekty garáže, skladov a sauny, ktoré sú navrhnuté mimo tepelno-izolačnej obálky. Plynulo prechádzajú do krytej západnej terasy, ktorá je priamo prístupná zo záhrady, sauny aj z hlavnej kúpeľne v dome.

Spolupráca: Ing. Arch. Martin Krč

Ďalšie projekty

Máte záujem?

Budeme Vašim partnerom a prevedieme Vás celým procesom od prvej skice až po odovzdanie stavby. Nenecháme Vás v tom, môžete sa spoľahnúť.

Vyplňte formulár, čoskoro sa ozveme

Taktiež nám môžete napísať na info@habitat.sk
alebo zavolať na (421) 948 121 784

O akú službu máte záujem?